Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 273 346 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Alice Munro - "Miłość dobrej kobiety”

środa, 02 września 2015 14:18

 

Zbiór ośmiu opowiadań o kobietach. Ich losy, możliwości i ograniczenia we współczesnym świecie są główną osią twórczości Munro, znakomitej pisarki kanadyjskiej. Jej bohaterki muszą sobie radzić z niejednoznacznością własnych uczuć, z wewnętrznymi konfliktami, z rozdźwiękiem między tym, czego chcą, a tym, co muszą. Jest tak z wkraczającą w dorosłość mężatką, która szuka swojego miejsca w życiu, jest tak z młodą kobietą, która przyjeżdża na wakacje do matki, ale nie potrafi z nią wytrzymać, bo ma w sobie zbyt dużo goryczy i żalu.

Miłość kobiet przyjmuje rozmaite formy: uczucia matki do córki, dziecka do dorosłego, żony do męża, przyjaciółki do przyjaciółki – Munro pokazuje je wszystkie z niezwykłą wnikliwością, odsłaniając głębię i zawiłość zwyczajnego życia oraz siłę emocji, które wiążą ludzi ze sobą na nieskończenie różnorodne sposoby.

 

Miłość dobrej kobiety 159296-352x500.jpg

 

 

Krzysztof Cieślik

 

Wiele mówiące niedopowiedzenia

 

Autorka imponuje wyczuleniem na szczegół. Choć pisze o życiu zwyczajnym, to jej zdolność obserwacji uświadamia nam, jak wiele rzeczy – pozornie oczywistych – zdarza nam się przeoczyć.

 

Polscy czytelnicy poznają twórczość Alice Munrodopiero od niedawna, za to w ekspresowym tempie. Tylko w tym roku otrzymaliśmy trzy tomy opowiadań Kanadyjki, a kolejny ukaże się już jesienią. Każdy z nich potwierdza, iż brak przekładów prozy Munro był jedną z największych luk translatorskich na rodzimym rynku. „Miłość dobrej kobiety” (wydanie oryginalne 1998 r.) z pewnością miłośników tej autorki nie zawiedzie. Znajdziemy tutaj to, co dla Munro charakterystyczne: świat farmerów i nauczycielek, kanadyjską prowincję i nie mniej prowincjo­nalne ­Vancouver czy Toronto, czasy przed rewolucją seksualną i tło utkane z aktualnych problemów społecznych. Głównymi tematami zbioru są jednak różne odcienie miłości, choroba i śmierć. Ich bohaterów poznajemy najczęściej w sytuacjach przełomowych. Najlepsze w tomie jest opowiadanie tytułowe, doskonale skomponowana, nieco eliptyczna minipowieść, a także „Dzieci zostają”. Drugie z nich to rzecz o współczesnej Annie Kareninie czy madame Bovary. Pauline, która porzuca swoje dotychczasowe życie dla miłości, a może tylko dla jej ułudy.

 

Alice Munro imponuje wyczuleniem na szczegół. Choć pisze o życiu zwyczajnym, to jej zdolność obserwacji uświadamia nam, jak wiele rzeczy – pozornie oczywistych – zdarza nam się przeoczyć. Operuje oszczędnym, wręcz szorstkim językiem. Nie znajdziemy tu stylistycznych fajerwerków ani patosu, nawet w sytuacjach ekstremalnych. Otrzymujemy w zamian teksty pełne emocji i tak dla Kanadyjki charakterystycznych niedopowiedzeń. Trudno Munro porównać z jakimkolwiek współczesnym autorem. To pisarka osobna. Czy na miarę Nagrody Nobla? Bez wątpienia. „Miłość dobrej kobiety” jest kolejnym tego dowodem.

 

allison 

 

Przeczytałam wiele opowiadań Alice Maunro, lecz żadne nie dało mi tyle do myślenia, co tytułowy utwór zbioru "Miłość dobrej kobiety" (chodzi mi o zakończenie, które nie dawało mi spokoju przez kilka dni i jeszcze teraz czasem do mnie wraca). 

Ten zbiór na pewno należy do najlepszych książek noblistki. Każde opowiadanie to małe dzieło sztuki, które udowadnia, że wiele treści można przekazać nie tylko dużą formą. 
Munro kolejny raz podbiła moje serce umiejętnością opisywania pozornie zwykłej rzeczywistości, na którą składają się radości i smutki, nadzieje i lęki, mądre i złe decyzje, zwykle nieodwracalne, a ważkie i mające konsekwencje nawet w dalekiej przyszłości. 

Motywem przewodnim tego zbioru są kochające kobiety. Nie zawsze ich uczucia są dobrze ulokowane, czasem stają się przyczyną nieszczęścia, czasem pomagają dojrzeć lub spojrzeć na życie z innej perspektywy. 

Całość napisana jest w typowy dla autorki sposób - stylem prostym, ale literackim, ujmującym, przesiąkniętym melancholią, smutkiem, wspomnieniami, tęsknotą za tym, co odeszło. 
To piękna literatura, którą się smakuje z emocjami, wciąż chcąc więcej i więcej.

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

czwartek, 23 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  72 452  

Kalendarz

« wrzesień »
pn wt śr cz pt sb nd
 010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

O moim bloogu

Polska Biblioteka w Dublinie "Biblary" działa od 2007 roku. Z książnicy korzysta 700 czytelników. W zasobach posiadamy 3,300 woluminów.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 72452

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Money.pl

Pytamy.pl