Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 273 345 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Andrzej Pilipiuk- " Rzeźnik drzew "

sobota, 12 maja 2012 21:53

Rzeźnik drzew to zbiór dwunastu opowiadań autorstwa Andrzeja Pilipiuka. Opowiadania nie są ze sobą powiązane fabularnie, jednak w niektórych pojawia się znana miłośnikom twórczości Pilipiuka postać doktora Skórzewskiego.

 

Szkolenie

Opowiadanie Szkolenie przenosi czytelnika w hermetyczne środowisko stróży cmentarza na Powązkach. Stary tropiciel i zabójca wszelkiego rodzaju nieumarłego tałatajstwa szkoli swego młodszego kolegę.

Rzeźnik drzew

Młody ksiądz na zastępstwie trafia na wyjątkowo paskudnego stwora zaklętego w drzewie na cmentarzu należącym do jego parafii. Musi odszukać przedstawiciela nielicznego cechu rzeźników drzew.

Operacja "Jajca"

Polski sinolog na usługach SB, tajska piękność i Amerykanin uganiają się za stuletnimi jajkami. Plus drugie dno w postaci prawdziwej przyczyny końca komunizmu w Polsce.

Sprawa Filipowa

Broń biologiczna w 1903 roku w Sankt Petersburgu i kilku próbujących zmienić bieg wydarzeń podróżników w czasie.

Szantaż

Interesująca wizja przyszłości Polski jako mocarstwa o sile dzisiejszych Stanów Zjednoczonych. Broń absolutna i międzynarodowa intryga.

Czytając w ziemi

Dwóch pracowników naukowych i grupa studentów dokopuje do się starożytnego zła, nie bacząc na ostrzeżenia miejscowego jasnowidza.

Połoz

Legendarny wąż śpiący na skarbach i grupa watażków próbująca się dobrać do klejnotów. Intrygujące zakończenie.

Bunt szewców

Przybysz z odległej cywilizacji szuka drogi do domu i szuka skutecznej broni w naszym świecie – Ziemi Kłamców.

Poddasze

Młody rysownik komiksów wprowadza się do mieszkania po ekscentrycznym malarzu, ale nie jest w nim sam. Kto gra tajemnicze melodie na pianinie? Sąsiadka Gotka czy były właściciel?

Serce kamienia

Spadkobierca ekscentryka trafia na ślad tajemnego bractwa i próbuje odszukać dziewczynę zaklętą w kamień.

Teatralna opowieść

Co tak naprawdę kryje się w ogromnym gmachu Teatru Wielkiego?

Ślad oliwy na piasku

Doktor Skórzewski na tropie legendarnego mumio i bram raju.

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=3wtG_pP94aA

 

Autor: Krzysztof "Krzyś-Miś" Księski

 

 

 Dwa pierwsze utwory („Szkolenie” i „Rzeźnik drzew”) przypominają jako żywo opowiadania o Jakubie Wędrowyczu. Podobieństwo można dostrzec zarówno w tematyce utworów, poświęconych walce ze Złem na cmentarzach, jak i w specyficznym, dość rubasznym i nieprzebierającym w środkach humorze, typowym dla Pilipiuka. Napisane są lekkim stylem, czyta się je szybko i bardzo przyjemnie. Mogą świetnie służyć jako chwilowa rozrywka dla zmęczonego codzienną pracą człowieka. Wędrowyczowski dowcip, którym się charakteryzują, oraz interesujące rozwiązania fabularne powinny trafić do gustu niemal każdego odbiorcy. 

 Dalsza część antologii składa się już z poważniejszych i bardziej ambitnych opowiadań. Przypomina klimatem i wymową teksty znajdujące się np. w „Czerwonej gorączce”. Tematyka poszczególnych opowiadań jest różnorodna, choć dla osób, które znają twórczość Pilipiuka, nie powinna być zaskoczeniem; jest dość typowa dla autora „Norweskiego dziennika”. Mamy więc tekst detektywistyczny, polegający na poszukiwaniu chińskiego przysmaku, który okazuje się magiczny, w tle zaś ponura rzeczywistość w Polsce doby totalitaryzmu („Operacja jajca”). „Sprawa Filipowa” to z kolei przewrotna opowieść o ratowaniu carskiej Rosji przed zabójczą epidemią i skutkach, jakie to wywołało. Innym opowiadaniem jest „Szantaż”, łączący wielką politykę z bohaterstwem i zdradą, które trudno jednoznacznie ocenić, choć historia zazwyczaj wybiera wytłumaczenia czarno–białe. Pilipiuk wykorzystuje też często swe archeologiczne wykształcenie; na przykład w tekście „Czytanie z ziemi” popuszcza wodze fantazji w kwestii tego, co może spowodować nieodpowiedzialne kopanie w starych mogiłach. 

 W innym utworze z kolei autor wykorzystuje jeden z bardziej ulubionych przez siebie motywów, jakim jest podróż w czasie lub między wymiarami czy światami. Tak dzieje się w opowiadaniu „Bunt szewców”, gdzie poznajemy uciekiniera z innego uniwersum, poszukującego drogi do domu, a jednocześnie starającego się przeżyć w obcym otoczeniu. „Poddasze” natomiast jest opowieścią sięgającą do wątków grozy, nierzadkich u Pilipiuka. W utworze okazuje się bowiem, że dawni mieszkańcy danego miejsca nie zawsze opuszczają je wraz ze swą śmiercią. Podobnie miejscami straszne okazuje się być opowiadanie „Serce kamienia”, napisane wraz z małżonką pisarza, Katarzyną. Tu z kolei mamy do czynienia z tajnym stowarzyszeniem, zakazanymi rytuałami i trudnymi wyborami, jakich nieraz trzeba dokonywać. Nieco oniryczny jest zaś tekst „Teatralna opowieść”, także eksplorujący trudne czasy polskiej historii, a konkretnie okres stanu wojennego. Bohater, młody opozycjonista, uciekając przed milicją trafia do gargantuicznego gmachu Teatru Wielkiego. Wraz z poznawaniem życia w budowli dowiaduje się nowych i zaskakujących faktów, które okażą się dla niego przełomowe, podobnie jak dla innych, podobnego pokroju buntowników. Wreszcie ostatni tekst („Ślad oliwy na piasku”) przenosi uwagę czytelnika na Bliski Wschód. Tam spotykamy starego znajomego – doktora Pawła Skórzewskiego (występującego np. opowiadaniu „2586 kroków”), tym razem u schyłku życia, w wieku lat bez mała siedemdziesięciu. Uczony trafia na trop niezwykłego specyfiku, który może odmienić dzieje chorób i epidemii na całym świecie. Jak to się skończy? Musicie zajrzeć do książki.

 Całość napisana jest bardzo sprawnie. Opowiadania mają interesujące fabuły, a rozwiązania przyjęte przez autora nierzadko zaskakują, są z pewnością godne uwagi. Teksty zawarte w zbiorze nie są banalne, starają się eksploatować interesujące wątki, sięgają do motywów klasycznych dla fantastyki. Równocześnie też wykorzystują szerokie spektrum tematów, z których wiele jest nietypowych czy egzotycznych. Odnoszę także wrażenie, że z większości opowiadań przebija osoba samego autora, jego tęsknota za czasami, które już odeszły. Stąd Pilipiuk wykorzystuje wątki kultury końca XIX stulecia czy okresu międzywojnia; bohaterami tekstów czyni osoby szlachetne i nieco staromodne, mocno zindywidualizowane, wyróżniające się na tle współczesnego społeczeństwa. Pisarz daje się więc poznać jako osoba o poglądach konserwatywnych, z nostalgią odnosząca się do chlubnej przeszłości, odrzucająca rewolucję, a co za tym idzie faszyzm i komunizm. Owa tęsknota prześwituje niekiedy w opowiadaniach, czyniąc je głębszymi. To również jest przyczyną tego, że niektóre fragmenty są dość poetyckie. 

Tytuł „Rzeźnik drzew” sugeruje raczej kolejny tom zabawnych opowiadań o Jakubie Wędrowyczu niż poważniejszą lekturę. Jednak, jak już wspomniałem, tylko dwa pierwsze teksty wpisują się w humorystyczny styl, następne zaś przypominają utwory z dwóch poprzednich niewędrowyczowskich antologii, co sprawia, iż cały zbiór jest ich nie gorszą kontynuacją. Można w nim znaleźć zarówno trochę humoru, który jest w stanie rozbawić każdego w ponury dzień, jak i wiele nostalgicznych, skłaniających do refleksji tekstów. Można więc sformułować wniosek, iż mamy do czynienia z literaturą stojącą na dobrym poziomie, która dostarczy wielu emocji, jednak raczej nie z tych, które szybko wybuchają i jeszcze szybciej się kończą, ale takich, które pobudzają myśli, wspomnienia, pozwalają smakować nachodzące refleksje i uczucia. Dlatego też z pełnym przekonaniem polecam „Rzeźnika drzew” każdemu czytelnikowi. 

 

http://www.youtube.com/watch?v=oxLebw4MphY

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (4) | dodaj komentarz

czwartek, 23 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  72 439  

Kalendarz

« maj »
pn wt śr cz pt sb nd
 010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

O moim bloogu

Polska Biblioteka w Dublinie "Biblary" działa od 2007 roku. Z książnicy korzysta 700 czytelników. W zasobach posiadamy 3,300 woluminów.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 72439

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Money.pl

Pytamy.pl